להלן סוגי המופעים בתחום

 

 • מופע בידור וטלפתיה  - מופע על חושי שמועובר בצורה קומית ומבדרת. לא מדובר במופע צחיק או עם קטעי סטנד אפ, אלה הומור שנון ומתחוכם. 

 • מופע טלפתיה על חושי - מופע שמטרתו להדהים ולרתק את הקהל בקטעי טלפתיה וקריאת מחשבות.

 • מופע סטנד אפ מגיק - מופע שמשלב קטעי בידור מצחיקים ייחד עם קטעי טלפתיה מדהימים. במופע מסוג זה יש יותר דגש על הומר, אשר מלווה את המופע לכל אורכו.

 • מופע קלוז אפ - ביצוע של אפקטים מרשימים ממש מקרוב ומתחת לאפם של המתנדבים. הקהל חווה ורואה מקרוב אפקטים אותם מבצעים בדרך כלל בתכניות טלוויזיה למנחים. האמן במופע זה מסתובב בין הקהל או שמציג על שולחן קטן בפני כמות מצומצמת של אנשים. מופע מסוג זה מתאים לאירועים פרטיים קטנים, לאירוע בר מצווה, ולקבלות פנים להעלות להם חיוך מייד שהם מגיעים.

 • מופע בשילוב הנחייה - הנחייה לרוב הוא עניין משעמם, כאן אמני הבידור והחושים נכנסים לתמונה בגדול. במקום סתם להציג את המרצה הבא, פשוט מבצעים קטע מרשים ומרענן, והקהל מתעורר לקראת המרצה הבא. כך רגעי ההנחיה הם הרגעים להם הקהל מחכה ומצפה.

 • מופע פרטי לחוג בית - מופע שהוא מאוד פופלארי בישראל, מיועד לקבוצות של חברים שנפגשים אחד לחודש ומזמינים הרצאה או מופע פרטי מקצועי -  ומופע זה בדיוק בשבילם. מופע אינטימי לקבוצה של עד 30 אנשים, בו הם רואים וחווים את המופע ממש מקרוב ואצלם בבית.

 • מופע בבר/ת מצווה - אחד הגימיקים החמים בישראל באירועים כאלו. מזמינים אמן שמתמחה במופע "קלוז אפ", שעובר בין האורחים בקהל ומשגע אותם "אחד על אחד" - מומלץ בחום!

 • מופע ילדים ביום הולדת - אין יום הולדת מוצלח בלי קוסם מוצלח. קוסם ביום הולדת בישראל זה דבר הכרחי. המופע מבוצע בעיקר בפני ילדים בגלאים 5-12, ובבית של חוגג יום ההולדת.

 • הצגת ילדים בשילוב מופע קסמים - בישראל תחום ההפקות והצגות הילדים מפותח מאוד, ובמופעים רבים משתמשים באפקטים מעולם הקסמים, החל מריחוף ועד אש והעלמה או הופעה של אמנים לבמה בצורה מפתיעה. 

 • מופע לכל המשפחה - מופע שמתאים לסוג רחב יותר של קהל, ילדים ומבוגרים כאחד, עם דגש יותר עבור הילדים.

למאמרים אודות עולם הקסמים והטלפתיה - לחצו כאן!

מידע נוסף באדיבות ישראל בויום:

 

קסמים, טלפתיה, קלוז ועוד...  

קרדית: מתוך אתר האינטרנט של ישראל בויום - www.boyom.co.il  כל הזכויות שמורות 2013

 

רב, פוליטקאי, זמרת, שחיין ופועל נמל יושבים סביב שולחן אחד בסדנת גיבוש או באירוע. מה הקשר ביניהם? על מה ישוחחו? שאלה קשה. סביר להניח שכל אחד ינסה לנחש מה מעניין את האחרים, ולחלל האוויר יופרחו אי אלו אמירות כלליות שאינן אומרות דבר ושאין בהן חידוש, והשיחה תגווע עוד בטרם תתחיל.

הרי כל אחד מהם בא מעולם אחר, ועד שיכירו זה את זה וישברו את הקרח, עלול לחלוף זמן רב ויקר.

לשם כך קיימים בעלי מקצוע שתפקידם להחיות מצבים מתים, לגרום לאנשים לשתף פעולה זה עם זה, לגבש, לעורר עניין ושיחה ולהנעים את הזמן.

כשמדובר בילדים - מזמינים קוסם. כשמדובר במבוגרים - מזמינים אמן חושים. מה ההבדל ביניהם?

זה כמו ההבדל בין מקצועות הרפואה השונים. כמו שכל רופא רכש השכלה כללית ברפואה, אך התמחה בתחום מסוים, כך גם מקצוע הקוסמוּת. כן, זהו מקצוע לכל דבר שיש בו התמחויות שונות:

 

קסמים:

קסמי ילדים, אילוזיות, קלוז אפ, קסמי שולחן, קסמי במה ועוד.

 

טלפתיה:

מנטליזם, קריאה קרה, טלה-קינזיס,  טלפתיה, קריאת מחשבות ועוד.

 

מה ההבדל המהותי בין שני התחומים?

 

הקסמים (אילוזיות) הם למעשה אחיזת עיניים המבוססת על זריזות ידיים. קסמים עובדים על המוח בממדים של זוויות, הסתרה, תפאורה, תאורה, הסחה ועוד. הקוסם ניחן ביכולת לעשות פעלולים הנראים בלתי אפשריים, כשהוא משתמש בחפצים מוחשיים – קלפים, כובעים, מטה קסמים, כדורים, שפנים וכיוצא באלו. הקסמים נועדו בעיקר למטרות בידור, והם מתבצעים בהופעות על במה, במופעי רחוב ובמסיבות.

כיום, נוסף על קסמי השולחן וקסמי הבמה המוכרים, אני נוהג לשתף את הקהל במעשה הקסמים באמצעות קסמי "קלוז-אפ" (קסמים מקרוב).

 

"קלוז-אפ" – קסמי "קלוז-אפ" או "קסמים מקרוב" נעשים במרחק נגיעה מהצופים ואף חלקם ממש בתוך ידיהם. זוהי אמנות אינטראקטיבית המשלבת קסמי זריזות ידיים, יכולות אלתור יוצאת דופן, שנינות והרבה עזרה מהקהל.

 

במופע ה"קלוז-אפ" האמן מסתובב בין הקהל, חש את הלך רוחו ומשעשע קבוצות קטנות ויחידים במופעים ייחודיים: מעלים שעונים, משנה את ערכם של שטרות ומטבעות, מעורר לחיים חפצים דוממים וזוכה לחיוך ולקריאות התפעלות גם מן הספקנים שביניכם.

בהיות המופע ספונטאני, אינטימי, קליל ומהנה, הוא יוצר אטרקציה ועניין, ולכן הוא מתאים למגוון רחב של אירועים: אירועים פרטיים, מסיבות, הפוגות בימי עיון ובהרצאות "כבדות" ואף באירועי שיווק, פרסום ומכירות.

 

תחום הטלפתיה וה"על חושי" מעורר גם הוא פליאה בקסם הטמון בתוכו, אך האמן, הנקרא במקרה זה "אמן חושים", אינו עוסק באחיזת עיניים או בפעלולים של זריזות ידיים, אלא בטכניקות אחרות.

 

 • מנטליזם:

קסמים המדמים תופעות על-טבעיות וחיזוי העתיד. המנטליסט משתמש בטכניקות שונות כדי ליצור אשליה של כוחות על טבעיים וגורם לצופה להאמין כי המבצע ניחן ביכולות על טבעיות, למרות שהדבר בלתי אפשרי. כיצד הוא עושה זאת? על-סמך חיצוניותו של האדם, שפת גופו ואלמנטים טבעיים אחרים. כאמן חושים אני משתמש בידע הרב שלי בפסיכולוגיה ובניסיוני העשיר כדי לקרוא מחשבות ולגרום למשתתפים לחשוב בדרך מסוימת, ומנצל יכולות אלה ואחרות כדי להשפיע על המציאות של הקהל ברגע הנתון, כאשר המטרה העיקרית היא לבדר ולגרום להתפעמות הצופים.

 • "קולד רידינג" (cold reading) – "קריאה קרה"

"קריאה קרה" היא היכולת להגיד דברים על אדם מבלי להכיר אותו. הקריאה הקרה מבוססת על אמירות כלליות הנכונות לגבי רוב האנשים. ככל שאמן החושים מיומן יותר, הוא לומד "לקרוא" את העומד מולו טוב יותר ולדייק באבחנותיו, מה שמעורר התפעלות והשתאות בקרב הצופים והמשתתפים.

כיצד האמן עושה זאת? באמצעות "קטלוג טיפוסים" שבניתי לעצמי במפגשים רבים עם אנשים בארץ ובחו"ל. ככל שהקטלוג עשיר יותר, כך הקריאה מדויקת יותר.

זכרו, קורא מחשבות אינו "קורא" את המחשבה של המוח, אלא את מה שהוא רוצה שאתם תחשבו, כלומר הוא "שותל" מחשבות. לא נגלה לכם כאן את כל ה"טריקים" כי הם סוד מקצועי, אך כן ממליצים לכם להתנסות בחוויה הייחודית הזאת.

 

 

 • בידור הוא עסק רציני:

קסמים ואמנות חושים משמשים לא רק כאמצעי בידור, אלא גם כעזר לעולם העסקים ולגיבוש חברתי.

כאשר אמן בידור וחושים מוזמן לאירוע, הוא עורך שיחת תחקיר עם המזמין כדי להכיר את החברה, את מטרת האירוע ואת הקהל. ומקבל מידע בין אילו אנשים כדאי להתערב ואת מי צריך לקרב למי, וזאת כדי להתאים להם את התכנית הטובה ביותר להשגת המטרה. האמן מסתובב בין האנשים, מרתק אותם, מעורר בהם השתאות וצחוק ומוביל לשיחות, שאלמלא ההתערבות לא היו מתקיימות. גם אנשים שכבר ראו הכול ונמנעים להתערבב עם הקהל, מרותקים ומשתלבים במעגל הסקרנים, מחליפים חוויות ושואלים שאלות. אלו הדברים שבזמן קצר ביותר מצליחים לחבר בין אנשים, ואין כמו גיבוש כדי ליצור חברה יעילה ומתפקדת.

לאמנות הבמה, ובעיקר לאמנות הטלפתיה והמנטליזם, יש מכנה משותף עם עולם השיווק, המכירות ויחסי הציבור – שניהם מנסים למכור ולשכנע תוך שימוש באמצעים פסיכולוגיים, רק שאמני המנטליזם עושים זאת בדרך משעשעת, הסוחפת את הקהל, מרתקת אותו, ולבסוף – מוכרת.

בשנים האחרונות הוזמנו אמנים ישראלים רבים להופעות ולאירועים גם בחו"ל בתחומים שונים, החל מקידום מכירות ויחסי ציבור, כנסים ותערוכות, וכלה באירועים משפחתיים, בימי כיף ובגיבושים. מכל אלה יוצאים עם התובנה כי כיום אי אפשר לקדם נושא ללא שילוב בידור וסקרנות. כמו שמורים או מרצים נדרשים להיות מעין סטנדאפיסטים, כך גם בהרצאות, בכנסים ובאירועים "רציניים" יש צורך באדם מקצועי שישבור את הקרח, יכניס חיים ברגעים המייגעים, ילהיב את הקהל ויותיר חוויה של ערך מוסף.

 

03-5228837

 • Facebook Metallic
 • YouTube Metallic