המאמרים הבאים באדיבות שגיב לוי וישראל בויום.
ההיסטוריה של הקסמים 
קסמים בעידן המודרני
ההסטוריה של הטלפתיה
ההיסטוריה של הקלפים

ההיסטוריה של הקסמים - 

קרדיט: מתוך "ספר סודות הקסמים" הוצאת אלפא מגיק ושגיב לוי  - www.MagicShow.co.il כל הזכויות שמורות (2007)

 

בימי קדם המושגים "קסם", "כישוף" ו"כוחות על-טבעיים" היו שלובים זה בזה, ורופאי אליל, כוהני דת ושָמָנִים למיניהם נחשבו בעלי כוחות המסוגלים לגבור על חוקי הטבע. הם ריפאו אנשים, גילו עתידות והיו מתקשרים עם עולם המתים.

בעקבות מעשיהם של הקוסמים בקרב עובדי האלילים ומנהגם להעלות קורבן אדם ובעקבות המשיכה הטבעית שקיימת באדם לתחום זה, הזהירה התורה בספר דברים: "לֹא-יִמָּצֵא בְךָ מַעֲבִיר בְּנוֹ-וּבִתּוֹ בָּאֵש, קֹסֵם קְסָמִים, מְעוֹנֵן וּמְנַחֵש וּמְכַשֵּף. וְחֹבֵר חָבֶר וְשֹאֵל אוֹב וְיִדְּעֹנִי, וְדֹרֵש אֶל-הַמֵּתִים" (דברים יח 10).

למזלנו, היום אנחנו יודעים שאין צורך להקריב בתולה כדי להוריד גשם או כדי להרגיע את הר הגעש.

בהקשר זה, בעולם הנוצרי קיימים מטיפים המשתמשים בסוג מיוחד של קסמים, Gospel Magic, במטרה לשדל אנשים להמיר את דתם לדת הנוצרית.

בעולם המסתורין העתיק הזה סודות נשמרו בקנאות ועברו מאב לבנו וממורה לתלמידו, ורק בודדים נחשפו אליהם.
הסיבה לסודיות הייתה הכוח הרב והמעמד הגבוה שניתנו למי שיכול היה "לחולל נסים".

למעשה, אנשים מיוחדים אלה נחשבו בדרך כלל למנהיגי הקהילה (למשל, מרילין הקוסם בתקופת המלך ארתור).
דוגמה למעמד שניתן הודות לעשיית "נסים" היא קולומבוס הגיע כאשר הוא הגיע ליבשת אמריקה ובאמתחתו סוד מדעי, זכה למעמד מיוחד מן הילידים.

מה היה הסוד?
קולומבוס הכיר את טבלאות האסטרונומיה של אברהם זַכּוּתוֹ, האסטרונום המלכותי בחצר מלך פורטוגל, ומהן למד כי בקרוב יתרחש ליקוי חמה. הואיל וידע זה לא היה נחלתם של הילידים ביבשת, הוא הזהיר אותם שביכולתו "לכבות את השמש". ואכן, הוא "עשה" זאת. הוא ציווה על השמש לכבות, ובו ברגע היא כבתה. ברור שלאחר "כישוף" זה העניקו לו הילידים את הכבוד המגיע לו.

לא רק אצל הילידים האינדיאנים קולומבוס זכה למעמד מיוחד: מסתורין אפף את פעילותו, והיו שטענו שמידע שקיבל באמצעות מתקשרים על-טבעיים לכאורה סייע לו להגיע לאיי אמריקה.
צריך לזכור שכל צורה בהווה של קסמים לצורך בידור שימשה בעבר לטקסים ולהשגת מטרות אחרות. לדוגמה: אתם בוודאי מכירים את ענף הבידור של ה"פיתומים" - אנשים המדברים מהבטן לצורך שעשוע.
גם זה סוג של קסם, מפני שאנו שומעים קול אנושי בוקע מתוך אדם שאינו נראה כמדבר.

ובכן, לפני שנים רבות רופאי אליל העמידו פנים שהם מסוגלים להעלות אנשים מן השאול, ולשם כך השתמשו כבר אז ב"טריק" של לדבר מהבטן, כדי שייווצר הרושם שרוחות המתים מדברות מגרונם.

ככל הידוע, ספר הקסמים הקדום ביותר המוכר כיום הוא "לחשוף את הכישוף". הספר נכתב באנגליה במאה ה-16 על ידי ריגי'נלד סקוט (1538-1599).

באותה תקופה רדפה הכנסייה את המכשפות והייתה מעלה אותן על המוקד. כדי לבדוק אם אישה היא מכשפה, היו משליכים אותה אל הנהר. אם הצליחה לשחות אל הגדה, אזי נחשבה למכשפה, ודינה היה שריפה. אם היא טבעה, הייתה זו הוכחה שאינה מכשפה. כך או כך - סופה של ה"חשודה" לא היה טוב.

לדעת סקוט, העלאת אנשים על המוקד נגדה את עקרונות הנצרות. הוא הבין כי הדרך היחידה להפסקת הרדיפה אחר מכשפות וכישופים היא הפרכת קיומם של אלו באמצעות הסרת המסתורין מתופעות שנראו על-טבעיות. 
לידיעתכם, גם כיום ניתן לרכוש ספר עתיק זה (בן 420 שנה) בחנויות ספרים.

קסמים היו קיימים משחר האנושות ושימשו למטרות שונות. בתמונות שצוירו בימי הביניים נראה קוסם במופע רחוב, בזמן שחברו מכייס את הקהל.

נראה שכבר בתקופה ההיא קסמים לא שימשו לבידור בלבד.

הצגות קסמים במתכונת של מופעי בידור החלו לתפוס תאוצה החל מסוף המאה ה-18.

תחילת הפריחה הייתה בתיאטראות נודדים שבהם הופיעו אמנים רבים (כמו תיאטראות "Vaudeville"). 
נוסף לקוסמים היו שם גם "אנשי פיל", לוליינים וכל מי שידע להרשים את הצופים.

רוברט הודין וג'ונתן ניופק הוזפינזר היו הראשונים שהקימו באותה התקופה תיאטרון ייחודי לקסמים. 
אם השם הודין נשמע לך מוכר, זה מפני ששנים אחדות אחר כך אדם בשם אריך וייס החליט לקרוא לעצמו "הודיני", על שמו.

רוברט הודין נחשב לאבי אמנות הקסמים המודרנית. הוא היה שען במקצועו, ולכן היטיב לבנות קסמים מכניים. 
ממשלת צרפת נעזרה ברוברט הודין ובכוחותיו הקסומים נגד הערבים באלג'יריה. 
הודין הדגים להם את יכולתו להחליש את כוחו של האיש החזק בשבט. הוא ביקש ממנו להרים תיבה, ומיד לאחר שהצליח, נגע באיש נגיעה קלה, והלה לא יכול היה עוד להרים את התיבה.

היה זה אחד השימושים היותר מעניינים באלקטרו-מגנט. 
שוב אנחנו רואים כיצד ידע שימש ככוח-על בתרבויות שהטכנולוגיה בהן אינה מפותחת.

קסם נוסף שהודין ביצע (אף שלא הוא המציא אותו), היה תפיסת קליע של רובה בין השיניים. 
בתקופה ההיא האקדחים החדישים רק החלו להיכנס לשימוש, והאפקט היה יוצא דופן.

באותן השנים חי בווינה קוסם אחר בשם הוזפינזר. 
כמו הודין, נחשב גם הוא לאבי הקסמים המודרניים, אך בעיקר בתחום הקלפים.

הוזפינזר פיתח עשרות שיטות וטכניקות בקלפים, שהפכו חלק בלתי נפרד מארגז הכלים של כל קוסם. 
אפשר בהחלט לומר שהוא היה אחד הקוסמים המפורסמים במאה ה-19.

המאה ה-20 יכולה להיחשב כתור הזהב של אמנות הקסמים. 
פריחת התיאטראות הגדולים, שלטי החוצות הססגוניים, אפשרויות הנסיעה בין מקומות מרוחקים - כל אלה הביאו להתאגדות קוסמים, לחילופי רעיונות, להפריה הדדית ולחשיפה גדולה של מופעי קסמים לקהל הרחב. 
במאה ה-20 חלה תנופה אמיתית בתחום הקסמים.

שני קוסמים מפורסמים מאוד הופיעו בכל העולם בתחילת המאה: מקס מליני ונייט ליפציג.

מליני היה מהגר פולני יהודי בעל כפות ידיים קטנות מאוד. זאת תכונה בעייתית בעבור קוסם, מפני שכאשר הוא החביא קלף ביד, הקלף הציץ. למרות זאת מליני נחשב לעושה נסים ממש, ואנשים הרבו לשוחח על אודות ה"נסים" שעשה. 
מליני הופיע בפני מלכים ונשיאים מכל העולם. כמחווה על פעילותו העניק לו מלך סיאם בכבודו ובעצמו שרשרת יפהפייה, שאותה ענד בהופעותיו.

אף שמופע הבמה שלו היה יוצא דופן (לדוגמה, באחד הקסמים המפתיעים שלו הוציא גוש קרח ענק מתחת לכובעה של גברת), מליני ייזכר תמיד בזכות הקסמים שהוא עשה "במקרה" בבארים ובסעודות.

הוא חיפש תמיד הזדמנויות לעשות קסמים ולהפתיע .
קסם בקלפים הנעשה באופן מזדמן, בעזרת חפיסה של חבר, הוא מרשים הרבה יותר מאשר קוסם המוציא חפיסה מכיסו.

מליני לא הרבה להתרועע עם קוסמים, למעט בודדים. 
הקוסם צ'רלי מילר היה חברו הטוב, ודיי ורנון למד הרבה ממליני, בעיקר את פילוסופיית הקסמים שלו.

הקוסם המפורסם ביותר באותה תקופה, ואולי המפורסם בעולם, נקרא הארי הודיני.

הודיני (1874-1926)

הודיני, בנו של רב רפורמי, יליד בודפשט. עם הולדתו הוא נקרא אריך וייס, אולם שינה את שמו להארי הודיני, על שמם של שני קוסמים גדולים: הארי קלר ורוברט הודין.

הודיני היה קוסם קלפים מצוין, אך שמו האגדי ייזכר לדורות בזכות כשרון יוצא דופן אחר - אמנות הבריחה משלשלאות. כמעט כל הופעות ההיחלצות של ימינו שאבו את הרעיונות וההשראה מהארי הודיני.

בערים שהופיע בהן, נהג הודיני לבקש מהשריף המקומי לכלוא אותו בבית הסוהר, רק כדי להראות לכולם שהוא מצליח להשתחרר. הוא היה עשיר מאוד ואף היה לו מטוס פרטי. זִכרו כי מדובר בתקופה שרבים לא שמעו מעולם על כלי טיס.

הודיני ביצע מאות תרגילי היחלצות מרשימים, ובאחד מהם הוא נחלץ מקשירה כאשר הוא תלוי מעל למפלי הניאגרה. 
הודיני לקח סיכונים רבים כאשר אחד מהם עלה לו בחייו: בניסיון להדגים את עצמת שרירי הבטן שלו, הוא קיבל אגרוף שפוצץ לו את התוספתן וגרם למותו בגיל 52. הודיני התנגד מאוד לכל הטוענים שהם בעלי יכולות על-טבעיות וטען שהם רמאים ונוכלים. 
הוא היה חבר בארגון שהציע פרס כספי למי שיוכיח שיש לו כוחות על-טבעיים. לכל המעוניינים, גם היום קיים פרס כזה, והוא נקרא JREF.

הודיני טען ברבים שהוא יוכל לפענח כל קסם קלפים שיראה שלוש פעמים ברציפות. 
ובכן... הוא כמעט צדק.

הקוסם היחידי שהצליח "לעבוד" על הודיני אי פעם היה דיי ורנון -"הפרופסור".

ורנון הראה להודיני "טריק" בקלפים שמונה פעמים ברציפות, והודיני לא הצליח להבין כיצד הוא מתבצע. 
בקסם המפורסם הזה, קלף שהודיני חתם עליו הוכנס לאמצע החפיסה, וקפץ לראשה בן-רגע!

דיי ורנון (1894-1992)

נולד בקנדה בשם דיוויד פרדריך ורנר. 
את השם "דיי" קיבל כאשר אחד העיתונים הדפיס את שמו עם טעות. הוא עצמו הוסיף את שם המשפחה "ורנון", על שם ורנון קאסל - רקדנית מפורסמת בתחילת המאה ה-20.

כעבור שנים הוא זכה לכינוי "הפרופסור", ולא בכדי, הוא ידע המון על קסמים ואף שיפר והמציא מאות קסמים חדשים שהפכו לקלאסיקה אמיתית.

אחד הקסמים המוכרים יותר נקרא "טרימופ": חפיסת קלפים ללא סדר חוזרת לסדר מופתי בן-רגע.

ורנון היה "הגשר בין העידנים" - איש אחד שחיבר בין הדור הישן של סוף המאה ה-19 לדור החדש של המאה ה-20. הוא הכיר את הקוסמים הטובים ביותר באותה תקופה (מקס מליני, ניי לייפציג, אל בייקר, תאודור אנמן ואחרים), ולמד מהם. ורנון היה "אורים ותומים" של רבים מהקוסמים הגדולים בעולם (ריקי ג'י, גד הנינג, מייקל אמר ועוד).

הסיסמה שלו הייתה: "תהיה טבעי תהיה נינוח", וכזה הוא היה, הוא הופיע בפני אצולת העולם בחן יוצא מגדר הרגיל. ורנון נפטר בהוליווד, קליפורניה, בגיל 98.

ללא ספק, דיי ורנון היה הקוסם המשפיע ביותר במאה השנים האחרונות! 
קוסם נוסף בן תקופתו של ורנון היה ריצ'רד פיצפור, הידוע בכינויו קארדיני.

קארדיני (1895- 1973)

קארדיני למד את קסמי הקלפים בעת שאושפז בבית החולים לאחר פציעתו במלחמת העולם הראשונה. 
כאשר הגיע לניו-יורק, הוא התקבל באהדה רבה על ידי הקוסמים והקהל כאחד בזכות המופע המיוחד שלו, אשר שילב בתוכו קטעים קומים, קסמים מדהימים וזריזות ידיים בלתי רגילה.

במהלך המופע, אשר היה כולו בפנטומימה, ביצע קארדיני את כל הקסמים עם כפפות. כשנשאל לסיבה, השיב כי באיורים המנחים בספר, שקרא בבית החולים, היו הידיים עטויות כפפות.

קארדיני גילם דמות של ג'נטלמן אנגלי החוזר ממסיבה, ולפתע, מתוך האוויר, מתחילים להופיע בידיו קלפים, סיגריות וכדורי ביליארד. החפצים המשונים חוזרים ומופיעים שוב ושוב, אף שהוא מנסה כל הזמן להיפטר מהם.

קארדיני היה אחד האמנים המועתקים ביותר, וחלוץ אמיתי בתחום זריזות הידיים והמניפולציות בקלפים. רבים מנסים לחקות אותו, אך לרמת ה"מקור" איש עדיין לא הגיע.

קצרה היריעה מלהכיל את כל הקוסמים הגדולים בהיסטוריה, אך נזכיר כמה מן החשובים שבהם: 
מקס מליני, אל בקר, נייט ליפציג, מייקל אמר ואד מרלו. הם השפיעו רבות על עולם הקסמים של היום, כל אחד בתחום התמחותו.

קסמים בעידן המודרני - 

קרדיט: מתוך "ספר סודות הקסמים" הוצאת אלפא מגיק ושגיב לוי  - www.MagicShow.co.il כל הזכויות שמורות (2007)

 

והאבולוציה של עולם הקסמים עולם הקסמים הולך ומשתנה עם השנים, ותהליך זה טבעי כמו כל תחום אחר. בעשרים השנים האחרונות, הודות להתרחבות עולם התקשורת והאינטרנט, ניתן להבחין בהתפתחות מרשימה ובתנופה גדולה בהיקף הידע ובנגישותו לציבור הקוסמים בעולם.

 

לפני שנים לא רבות הגישה לידע הסודי של הקוסמים הייתה מאב לבנו או מקוסם לשולייתו. כיום ניתן למצוא מצבורי ידע עצומים בתחום הקסמים. כן גדלה הנגישות למוצרי קסמים המיוצרים במיוחד בעבור קוסמים.

בעקבות הגידול בביקוש גדל גם הידע, ותחום פיתוח מוצרי הקסמים ומכירתם מתפתח וגדל במהירות מסחררת.

בשנים האחרונות קמו עשרות חברות המציעות קסמים חדשים, כמו גם שכלול קסמים מוכרים באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

ישנם קוסמים ישראלים הנחשבים למתקדמים בעולם בתחום המצאות ופיתוח קסמים. החברה הישראלית המובילה בתחום פיתוח מוצרים היא חברת "אלפא מג'יק אינטרנשיונל". לחברה קו מוצרים עשיר ומתחדש כל העת.

"אלפא מג'יק אינטרנשיונל" קיבלה את חשיפתה בזכות קסם ה"מונה-ליזה" שפיתחה בראשית דרכה וקסם "שעון החול" (Time Is Money). אלפי קוסמים ברחבי העולם משתמשים בקסמים אלה במהלך הופעותיהם על במות ובתכניות טלוויזיה.

נוסף לכך, פועלת "אלפא מג'יק אינטרנשיונל" לקידום המודעות לקסמים, וכחלק מפעילות חינוכית זו הוציאה לאור ספר זה.

בעקבות היחשפותו של הציבור לעולם הקסמים, מספר המתעניינים בנושא הולך וגדל. כדי לספק את הצרכים החדשים קמו ברחבי העולם אגודות קוסמים חדשות וחברות הפקה המתמחות בתחום הקסמים.

מאות תערוכות וכנסים בנושא קסמים מתקיימים בכל שנה, ומשמשים מקום מפגש והפריה הדדית לעשרות אלפי קוסמים. 
בשנים האחרונות, עם התעצמות כוחם של השיווק והמכירות, אנו עדים לתופעה שבה נעזרים בקוסמים ואמני טלפתיה למטרות קידום מכירות.

דרך אחת שבה משתלבים הקוסמים ואמני הטלפתיה בקידום מכירות היא, למשל, העלאת מופע בידור ליד דוכן מכירות בתערוכות גדולות. קהל המבקרים מסתקרן לראות את המופע, והאמן משלב בתחכום מעודן את המסרים השיווקיים של החברה בתוך הקסמים שהוא מבצע.

אחד האמנים המובילים בתחום הוא ליאור סושרד, שמצליח להפתיע ולהדהים ביכולותיו בתערוכות וכנסים ברחבי העולם.

כולם רוצים קוסמים. מופעי טלפתיה וקסמים מסוגים שונים הם צורת בידור מבוקשת ביותר במסיבות ואירועים.

כל שנאמר לעיל נכון גם לגבי ישראל.

קוסמים ישראלים רבים מופיעים בתכניות טלוויזיה, ארגוני קסמים חדשים נפתחים, קמים מפיקים המתמחים בשילוב קסמים באירועים גדולים, ומתקיימים כנסים מקצועיים. כנס הקסמים הגדול ביותר בארץ מתקיים אחת לשנה באילת והוא נקרא "MARS".

בזכות כנסים אלו הגיעו לישראל קוסמים גדולים וחשובים מכל העולם.

ז'אנרים חדשים בעולם הקסמים "עשו עלייה" ונקלטו כאן בהצלחה גדולה:

הראשון הוא ה"סטנד-אפ מג'יק", מופע בידור לכל דבר המשלב הומור וקסמים המבוצעים בצורה מבדרת ומצחיקה.

השני הוא ה"קלוז-אפ מג'יק" (קסמים מקרוב). הקוסם מבדר אורחים תוך שהוא מציג להם קסמים מרתקים "אחד על אחד".

סוג מופע זה מציע זווית חדשה של מופע קסמים; לא עוד אמן בידור על במה מרוחקת, אלא קוסם אישי המפזר סביבו פליאה והנאה. הקסמים מתרחשים ממש מתחת לאף, ובדרך כלל בשימוש בחפצים השייכים לקהל. 
לא פלא שתחום הקלוז-אפ נעשה פופולרי בכנסים עסקיים ובאירועים פרטיים כאחד. 
שיא ההתפתחות של תחום קסמי הקלוז-אפ בישראל הושג הודות לרשת המלונות "ישרוטל", אשר הגדירה תפקיד רשמי חדש במלונותיה: "קוסם-רשת".

העיר אילת, הנחשבת מאז ומעולם מרכז התיירות והנופש של ישראל, נותנת במה חשובה לקוסמים מוכשרים רבים.

אחת ההפקות הגדולות והבולטות ביותר באילת היא מופע WOW, המשלב אמנים ייחודיים מרחבי העולם. שניים מהאמנים המופיעים ב- WOW הם צמד קומיקאים-קוסמים בשם סוני וגלינה.

הם נחשבים לצמד הקומיקאים-קוסמים הוותיקים והמובילים בעולם, והם הגיעו לישראל להפקה החמישית של המופע המכונה WOW 5. צמד האמנים (שהם בעל ואישה במציאות) יוצרים במופע קומדיית טעויות של מצבים מבדחים בין קוסם לשוליה שלו.

מרהיב במיוחד במהלך המופע שלהם הוא קטע הריחוף המפורסם בעולם, שאותו מבצעת גלינה. הקטע הזה הופק בתכנית הטלוויזיה "גדולי הקוסמים", ששודרה גם בישראל. מאז שנכנס האינטרנט לשוק הביתי יכול כל אדם לדעת מה קורה בצד השני בעולם וכך גם בעולם הקסמים.

ישנם הרבה אתרים העוסקים בתחום הקסמים, רובם בשפה האנגלית. חלקם משמשים כחנויות מקצועיות לציוד ואביזרים לקוסמים וחלקם להעברת מידע סודי בין קוסמים. האתר הגדול והמקיף בישראל נקרא "מועדון הקוסמים"- .www.kosmim.co.il.

 

ההיסטוריה של הטלפתיה - 

קרדיט: מתוך "ספר סודות הקסמים" הוצאת אלפא מגיק ושגיב לוי  - www.MagicShow.co.il  כל הזכויות שמורות (2007)

 

טלפתיה כהעברת מסרים בין שני אנשים ריתקה אנשים משחר האנושות, משום שהמסרים אינם מועברים דרך חמשת החושים הטלפתיה הינה ענף אחד מתוך מכלול של יכולות או תופעות שהן מתחום הפרפסיכולוגיה - כל דבר שהוא מעבר לתחומי המחקר של הפסיכולוגיה.

פרק זה יתרכז רק באירועים ובאנשים הקשורים לפרפסיכולוגיה ויש להם נגיעה ישירה אל עולם הבידור.

הערה חשובה: 
אין לראות בכתוב משום הבעת עמדה על אודות קיומם או אי קיומם של כוחות ותופעות מסוג זה במציאות. 
אלא רק סקירה מתומצתת של תופעות אלו בהקשרן לעולם הבידור.

העובדה שתוכלו ליצור בקהל שלכם רושם חזק מאוד ש"קראתם" את מחשבותיהם, אינה הוכחה שכוחות או יכולות מסוג זה לא קיימים במציאות. 
תחום הפרפסיכולוגיה נקרא באנגלית ESP, ראשי תיבות של Extra Sensory Perception - תפיסה על-חושית, והוא כולל מספר קטגוריות, שהנפוצות שבהן:

ניבוי העתיד 
מגידי עתידות היו קיימים עוד משחר ההיסטוריה, כאשר בכל חברה היו נביאים שניבאו את העתיד וסיפרו על אודותיו. לדוגמה, במיתולוגיה היוונית מוזכרת קסנדרה, שנהגה להתריע מפני אירועים ואסונות העתידים להתרחש. למרבה הצער, האנשים מעולם לא האמינו לה... עד שהיה מאוחר מדיי.

מונח המוזכר לעתים תכופות בהקשר של ניבוי העתיד הוא ה "דז'ה וו".

התרגום למונח זה הוא: "כבר נראה קודם". הכוונה היא לרגעים בחיים שנדמה כי חווינו אותם בעבר.

כמעט כל אחד מכיר את התחושה הזאת. האם משמעות הדבר שלכל אחד מאתנו יש כישרון בסיסי לראות אל העתיד? אולי...

טלפתיה 
המילה טלפתיה מורכבת מ: טלה - רחוק, פתיה - הרגשה. 
העברת מסרים בין אנשים שלא בעזרת חמשת החושים. 
מחקרים רבים נערכו במטרה לבחון את קיום תופעת הטלפתיה. לדאבוננו, הטלפתיה לא הוכחה עדיין כקיימת. ייתכן שהכלים המדעיים דלים מכדי לקלוט את היכולות המיוחדות הללו, מפני שבכל זאת נרשמו מקרים של העברת מסרים באמצעות הטלפתיה.

אנשים שהעבירו מסרים ביניהם בטלפתיה תחת מעקב מחקר מדעי היו בדרך כלל קרובים מאוד (בייחוד תאומים זהים). למשל, ידוע ששני חברים טובים או בעל ואישה יכולים לתקשר ביניהם ללא מילים ולדעת מה האחר מרגיש או חושב.

ראייה שנייה 
"ראיית" אירועים המתרחשים במקום אחר או בזמן אחר, לדוגמה: ניחוש איזה ציור צייר אדם בחדר הסמוך, או גילוי מספר הרכב של אדם זר בקהל כאשר אותו אדם רק חושב עליו.

טלקינזיס 
הזזת חפצים בעזרת המחשבה או באמצעות יכולות אחרות של פעילות מנטלית בלי לגעת בהם. 
הרעיון הזה מצא לו מקום בסרטים רבים, וביניהם בסרט "פנומן", כאשר ג'ון טראבולטה מזיז משקפיים של כתב.

היכולות לפעול בהצלחה בתוך הקטגוריות שפורטו לעיל הן חלק מהכישרונות המיוחדים של המנטליסט - אמן במה המציג יכולות על-טבעיות של המחשבה.

המנטליסטים הגדולים בהיסטוריה:

וושינגטון אירווינג בישופ (1889-1856) 
כינה את עצמו "קורא המחשבות הראשון והמקורי". 
מעניין שזה היה בדיוק שם הבמה של מי שלימד אותו קסמים (ג'יימס בראון). בישופ הגיע לארצות הברית כדי לברוח מפני תביעות שהוגשו נגדו בגין בדיית כוחות על-טבעיים. 
בארצות הברית הוא דווקא הצליח מאוד.

בישופ סבל ממחלה נדירה הגורמת לאדם להירדם לפתע ללא סיבה. במהלך התקף כזה של הירדמות, האדם הסובל מהמחלה נראה כאילו הוא מת, לכן בישופ תמיד נשא בכיסו פתק ועליו כתוב: "אם נרדמתי פתאום, נא העבר אותי אל משפחתי".

בשנת 1889, בזמן הופעה, הוא נפל לתרדמת. 
שני רופאים מהקהל קבעו את מותו. מאחר שהם הסתקרנו לדעת את סוד קריאת המחשבות שלו, הם גם הזדרזו לנתח אותו כדי לחקור את מבנה המוח שלו. 
חבל שלפני הניתוח הם לא בדקו בכיסים... 
אמו הקדישה את חייה להבאת שני הרופאים/רוצחים הללו למשפט.

תיאודור אנמן (1907-1942) 
נולד כתיאודור ג'ון סקירס. 
מנטליסט ידוע מאוד שפעל בתחילת המאה. 
אנמן החל את דרכו בעולם הבידור כזמר. מאוחר יותר הוא נעשה שוליית קוסם ולמד מספיק כדי לעסוק במנטליזם. 
אנמן הרבה להתרועע עם קוסמים, וביניהם אל בייקר ודיי ורנון.

רעיונותיו החדשניים בתחום המנטליזם והמצאותיו החשובות הפכו לקלאסיקה אמיתית במופעים מסוג זה ברחבי העולם. הוא שימש גם כעורך של מגזין טלפתיה חשוב בשם "הג'ינקס".

אנמן נהג לבצע אפקט של תפיסת קליע הנורה לעברו. הוא היה נופל מעצמת הירייה, ואז קם על רגליו כשהקליע נמצא בין שיניו, בפיו המדמם. 
בשנת 1942, רגעים ספורים לפני המופע הוא התאבד.

דייוויד ברגלס (נולד בשנת 1926) 
מנטליסט ידוע מאוד שפעל משנות ה-50 עד לשנות ה- 80 בבריטניה ובהולנד. הוא היה אמן טלפתיה מדהים, שכל האפקטים שעשה היו סנסציוניים והצליחו להערים אפילו על קוסמים.

נוסף לעיסוקו בטלפתיה, ברגלס היה כייס מוכשר מאוד ועסק בהיפנוזה. ברגלס ייעץ בהפקה של סרטים רבים בנושא קסמים והימורים וקשר קשרי חברות עם שמנה וסולתה של אנגליה.

לברגלס, הייתה סדרת תכניות בטלוויזיה ההולנדית, שנקראה "אופוס 13", ובזכותה הוא נחשב גיבור תרבות בהולנד. 
ברגלס כיהן שנים רבות כנשיא ה"מג'יק סירקל" (Magic Circle), אגודת הקוסמים המקצועיים של בריטניה.

המאבק המתמיד בין הטוענים לקיום כוחות על-טבעיים לבין הספקנים יימשך לעד. 
דומה הדבר למי שמאמינים בעב"מים (עצמים בלתי מזוהים) לעומת אנשים שמשוכנעים שכל תצלומי העב"מים הם זיוף (למה הם תמיד מטושטשים כל כך?). העובדה הפשוטה היא שגם אם דבר מסוים לא ניתן להוכחה - הוא בכל זאת יכול להתקיים.

נסיים בדבר החשוב מכול: 
ללא קשר ליכולותיך האנרגטיות, היכולת לבדר קהל ולהעביר אותו בין התרגשות, שמחה ותדהמה, היא באמת יכולת על-טבעית...

 

ההיסטוריה של הקלפים - 

קרדיט: מתוך "ספר סודות הקסמים" הוצאת אלפא מגיק ושגיב לוי  - www.MagicShow.co.il  - כל הזכויות שמורות (2007)

 

מה הם קלפי המשחק? מי הביא לנו אותם? איך הומצאו ומתי? מדוע יש בהם 4 צורות (לב, תלתן, עלה, יהלום) ושני צבעים, ומהו הג'וקר?

ככל הנראה, לעולם לא נקבל תשובה חד-משמעית על שאלות אלו. ההשערה הרווחת היא שהקלפים הומצאו בסין בסמוך להמצאת הנייר. 
בתחילת דרכם היו הקלפים מעין שטרות כסף מעוצבים ששימשו גם למשחק וגם כאמצעי תשלום בסופו (למי שניצח).

בסוף המאה ה- 14 הקלפים הופצו באירופה במתכונת דומה לזו שאנו מכירים היום: 52 קלפים בחפיסה אחת, הכוללים 4 צורות, 3 קלפי ציור ו- 10 קלפי מספרים. 
ההבדל היחיד היה בצורות שבהן השתמשו: מקלות פולו, מטבעות, חרבות וגביעים.

הצורות שאנו מכירים היום (לב, תלתן, עלה, יהלום) הומצאו בצרפת בשנת 1480 לערך.

הסיבה לשימוש בצורות הייתה המחיר הנמוך של ההדפסה. 
כדי להעתיק את הצורות הפשוטות האלה, ניתן להשתמש בנייר פחם, בעוד שאת הצורות הקודמות היה צורך לצייר באופן ידני.

בדרך כלל הציבור מקשר את הקלפים עם הימורים משחקים הבנויים בעיקר על מזל וקור רוח, אך הם משמשים גם לדברים נוספים.

קלפי טארוט

הקלפים הללו משמשים לניבוי העתיד ולניתוח תכונות אופי של אנשים. גם בקלפי טארוט יש מספרים ודמויות מלכותיות, אולם בשינוי מסוים.

בקלפי הטארוט משתמשים עדיין בסמלים העתיקים: מקלות, מטבעות, חרבות וגביעים. 
הסיבה לכך שלא הוחלפו לצורות של קלפי משחק היא שהקלפים הללו שימשו למטרות מיסטיות מיוחדות, והיה טעם להמשיך לצייר אותם בעבודת יד.

קלפי משחק:

האגדה מספרת שערכי הקלפים אינם מקריים, ומייחסים 
להם משמעויות מיסטיות מתוך לוח השנה:

  • ארבע הצורות מסמלות את 4 עונות השנה.

  • שני צבעים מסמלים את היום ואת הלילה.

  • 13 קלפים בכל צורה מסמלים את 13 מעברי הירח בחודש.

  • 52 קלפים מסמלים 52 שבועות בשנה.

  • 12 קלפי צורה (נסיך, מלכה ומלך ב- 4 צורות שונות) מסמלים את 12 החודשים בשנה.

 

הדבר המעניין ביותר: אם נחבר את הערכים המספריים של כל הקלפים בחפיסה (כאשר אס = 1, נסיך = 11, מלכה = 12 ומלך = 13), נגיע לסכום של 364.

נוסיף את הג'וקר ונקבל 365 - כמספר ימות השנה!

קלפים בעולם הקסמים

האבזרים המזוהים ביותר עם קוסמים (למעט שפן בכובע) הם קלפי המשחק. מרבית האנשים בעולם שיחקו במשחק קלפים זה או אחר בזמן כלשהו בחייהם, וכמעט בכל בית ניתן למצוא חפיסת קלפים.

קסם המתבצע עם חפצים מוכרים מהבית, הוא קסם מרשים יותר.

עדות נוספת לפופולריות קסמי הקלפים היא מספרם העצום. מאות אלפי קסמי קלפים קיימים כיום, וכמספר הזה מומצאים מדי שנה.

קוסמי קלפים שומעים מהקהל שלהם שני משפטים 
שוב ושוב: 1. "היי, אני מכיר את הקסם הזה!" - כן, כל קסמי הקלפים מתחילים עם חפיסת קלפים - לכן זה מבלבל.
2. "טוב, נו, זה בגלל שיש לך זריזות ידיים..." - ברוב המקרים זה פשוט לא נכון.

זריזות ידיים היא תרגום למונח האנגלי : Sleight of Hand. 
רוב התנועות שהקוסמים יגדירו כזריזות ידיים (חלקן נלמדות בספר זה) אינן זריזות כי אם חכמות!

נציע לכם ניסוי קצר לדוגמה:

שאלו חבר אם הוא מכיר ספרות רומיות. 
לא משנה מה התשובה שלו - הראו לו את הציור הבא ובקשו ממנו להתרכז בצורת הכתיבה של הספרה 9 בספרות רומיות.

הסתירו את התמונה ושאלו אותו מה הייתה השעה בתמונה. 
הוא לא ידע. 
למה? 
הרי הוא הסתכל על השעון במשך כמה שניות ובוודאי ראה את השעה, אז למה הוא לא זוכר אותה?

הסיבה נעוצה בעיקרון חשוב מאוד בעולם הקסמים בכלל ובקסמי הקלפים בפרט: 
העין לא רואה את מה שהיא לא מחפשת!

כלל נוסף, דומה ושימושי לא פחות הוא: 
העין לא מחפשת את מה שהיא לא מכירה!

נסו לזהות את העקרונות האלה בקסמים שתלמדו בהמשך הספר.

קוסמי קלפים מפורסמים: 
קשה להגדיר מיהו קוסם קלפים. כל הקוסמים מתעסקים בקלפים בצורה זו או אחרת. 
הקוסמים שבחרנו להציג כאן הקדישו את כל המופע שלהם ל-52 פיסות קרטון אלו.

ג'ונתן נימפק הוזפינזר 
נחשב ל"אב הרוחני" של קסמי הקלפים ולקוסם הטוב ביותר במאה ה-19.
הוזפינזר הקים "סלוני-תיאטרון" ברחבי וינה, ועולם הקלפים חב לו רבות על עשרות תנועות פרי המצאתו.

אד מרלו (אדוארד מירלוקבסי) 
קוסם מדהים ממוצא פולני. 
כמה מדהים הוא היה? עד כדי כך שכבר בחייו כינו אותו "האגדה". 
מובן שהכינוי הזה נשאר אתו גם לאחר מותו, ולאחרונה יצא סרט בשם "האגדה", הסוקר את חייו המופלאים. מרלו נחשב סופר פורה, שכתב יותר מ- 50 ספרים על קסמים.

הוא בילה את רוב ימיו בשיקגו, שם נפגש עם מספר קוסמים מהטובים בעולם ואף לימד אותם. בין הקוסמים שלימד: סיימון ארונסון (Symon Aronson), ביל מאלון (Bill Malone), אלן אקרמן (Allen Akerman) ועוד...

כשנשאל פעם מדוע בחר דווקא בתחום קסמי הקלפים מתוך כל התחומים שעולם זה מציע, הוא ענה: 
"פשוט לא היה לי כסף לקנות שום דבר אחר".

ובאמת, היופי בקסמים לא נובע מציוד יקר ומתלבושות נוצצות, אלא מתשוקה אמיתית וממאמץ חסר גבולות.

ריקי גיי 
ריקי גיי הוא סופר, תסריטאי, קוסם ושחקן קולנוע שהופיע במספר להיטים הוליוודיים (למשל, "לילות בוגי").

גיי כתב את הספר בעל הכותרת המפתיעה: "קלפים ככלי נשק". בספר הוא מלמד טכניקות מיוחדות המאפשרות זריקת קלפים במהירות ובעוצמה בלתי רגילות, ובכך הופך קלפים תמימים לכלי נשק יעילים. ברור כי בהופעותיו השתמש בטכניקות אלו למטרות בידור בלבד.

המופע הידוע שלו "ריקי גיי ו-52 עוזריו" היה כל כולו על טהרת הקלפים.

בעקבות הצלחתו, הועלה המופע במשך שנים ארוכות בברודווי (ניו-יורק) וברחבי ארה"ב.

בסיום המופע הוא היה זורק קלף בעוצמה כה גדולה, עד שחדר דרך קליפת אבטיח!

פשוט מדהים.

 

קסמים, טלפתיה, קלוז ועוד...  

קרדיט: מתוך אתר האינטרנט של ישראל בויום - www.boyom.co.il  כל הזכויות שמורות 2013

 

רב, פוליטקאי, זמרת, שחיין ופועל נמל יושבים סביב שולחן אחד בסדנת גיבוש או באירוע. מה הקשר ביניהם? על מה ישוחחו? שאלה קשה. סביר להניח שכל אחד ינסה לנחש מה מעניין את האחרים, ולחלל האוויר יופרחו אי אלו אמירות כלליות שאינן אומרות דבר ושאין בהן חידוש, והשיחה תגווע עוד בטרם תתחיל.

הרי כל אחד מהם בא מעולם אחר, ועד שיכירו זה את זה וישברו את הקרח, עלול לחלוף זמן רב ויקר.

לשם כך קיימים בעלי מקצוע שתפקידם להחיות מצבים מתים, לגרום לאנשים לשתף פעולה זה עם זה, לגבש, לעורר עניין ושיחה ולהנעים את הזמן.

כשמדובר בילדים - מזמינים קוסם. כשמדובר במבוגרים - מזמינים אמן חושים. מה ההבדל ביניהם?

זה כמו ההבדל בין מקצועות הרפואה השונים. כמו שכל רופא רכש השכלה כללית ברפואה, אך התמחה בתחום מסוים, כך גם מקצוע הקוסמוּת. כן, זהו מקצוע לכל דבר שיש בו התמחויות שונות:

 

קסמים:

קסמי ילדים, אילוזיות, קלוז אפ, קסמי שולחן, קסמי במה ועוד.

 

טלפתיה:

מנטליזם, קריאה קרה, טלה-קינזיס,  טלפתיה, קריאת מחשבות ועוד.

 

מה ההבדל המהותי בין שני התחומים?

 

הקסמים (אילוזיות) הם למעשה אחיזת עיניים המבוססת על זריזות ידיים. קסמים עובדים על המוח בממדים של זוויות, הסתרה, תפאורה, תאורה, הסחה ועוד. הקוסם ניחן ביכולת לעשות פעלולים הנראים בלתי אפשריים, כשהוא משתמש בחפצים מוחשיים – קלפים, כובעים, מטה קסמים, כדורים, שפנים וכיוצא באלו. הקסמים נועדו בעיקר למטרות בידור, והם מתבצעים בהופעות על במה, במופעי רחוב ובמסיבות.

כיום, נוסף על קסמי השולחן וקסמי הבמה המוכרים, אני נוהג לשתף את הקהל במעשה הקסמים באמצעות קסמי "קלוז-אפ" (קסמים מקרוב).

 

"קלוז-אפ" – קסמי "קלוז-אפ" או "קסמים מקרוב" נעשים במרחק נגיעה מהצופים ואף חלקם ממש בתוך ידיהם. זוהי אמנות אינטראקטיבית המשלבת קסמי זריזות ידיים, יכולות אלתור יוצאת דופן, שנינות והרבה עזרה מהקהל.

 

במופע ה"קלוז-אפ" האמן מסתובב בין הקהל, חש את הלך רוחו ומשעשע קבוצות קטנות ויחידים במופעים ייחודיים: מעלים שעונים, משנה את ערכם של שטרות ומטבעות, מעורר לחיים חפצים דוממים וזוכה לחיוך ולקריאות התפעלות גם מן הספקנים שביניכם.

בהיות המופע ספונטאני, אינטימי, קליל ומהנה, הוא יוצר אטרקציה ועניין, ולכן הוא מתאים למגוון רחב של אירועים: אירועים פרטיים, מסיבות, הפוגות בימי עיון ובהרצאות "כבדות" ואף באירועי שיווק, פרסום ומכירות.

 

תחום הטלפתיה וה"על חושי" מעורר גם הוא פליאה בקסם הטמון בתוכו, אך האמן, הנקרא במקרה זה "אמן חושים", אינו עוסק באחיזת עיניים או בפעלולים של זריזות ידיים, אלא בטכניקות אחרות.

 

  • מנטליזם:

קסמים המדמים תופעות על-טבעיות וחיזוי העתיד. המנטליסט משתמש בטכניקות שונות כדי ליצור אשליה של כוחות על טבעיים וגורם לצופה להאמין כי המבצע ניחן ביכולות על טבעיות, למרות שהדבר בלתי אפשרי. כיצד הוא עושה זאת? על-סמך חיצוניותו של האדם, שפת גופו ואלמנטים טבעיים אחרים. כאמן חושים אני משתמש בידע הרב שלי בפסיכולוגיה ובניסיוני העשיר כדי לקרוא מחשבות ולגרום למשתתפים לחשוב בדרך מסוימת, ומנצל יכולות אלה ואחרות כדי להשפיע על המציאות של הקהל ברגע הנתון, כאשר המטרה העיקרית היא לבדר ולגרום להתפעמות הצופים.

  • "קולד רידינג" (cold reading) – "קריאה קרה"

"קריאה קרה" היא היכולת להגיד דברים על אדם מבלי להכיר אותו. הקריאה הקרה מבוססת על אמירות כלליות הנכונות לגבי רוב האנשים. ככל שאמן החושים מיומן יותר, הוא לומד "לקרוא" את העומד מולו טוב יותר ולדייק באבחנותיו, מה שמעורר התפעלות והשתאות בקרב הצופים והמשתתפים.

כיצד האמן עושה זאת? באמצעות "קטלוג טיפוסים" שבניתי לעצמי במפגשים רבים עם אנשים בארץ ובחו"ל. ככל שהקטלוג עשיר יותר, כך הקריאה מדויקת יותר.

זכרו, קורא מחשבות אינו "קורא" את המחשבה של המוח, אלא את מה שהוא רוצה שאתם תחשבו, כלומר הוא "שותל" מחשבות. לא נגלה לכם כאן את כל ה"טריקים" כי הם סוד מקצועי, אך כן ממליצים לכם להתנסות בחוויה הייחודית הזאת.

 

 

  • בידור הוא עסק רציני:

קסמים ואמנות חושים משמשים לא רק כאמצעי בידור, אלא גם כעזר לעולם העסקים ולגיבוש חברתי.

כאשר אמן בידור וחושים מוזמן לאירוע, הוא עורך שיחת תחקיר עם המזמין כדי להכיר את החברה, את מטרת האירוע ואת הקהל. ומקבל מידע בין אילו אנשים כדאי להתערב ואת מי צריך לקרב למי, וזאת כדי להתאים להם את התכנית הטובה ביותר להשגת המטרה. האמן מסתובב בין האנשים, מרתק אותם, מעורר בהם השתאות וצחוק ומוביל לשיחות, שאלמלא ההתערבות לא היו מתקיימות. גם אנשים שכבר ראו הכול ונמנעים להתערבב עם הקהל, מרותקים ומשתלבים במעגל הסקרנים, מחליפים חוויות ושואלים שאלות. אלו הדברים שבזמן קצר ביותר מצליחים לחבר בין אנשים, ואין כמו גיבוש כדי ליצור חברה יעילה ומתפקדת.

לאמנות הבמה, ובעיקר לאמנות הטלפתיה והמנטליזם, יש מכנה משותף עם עולם השיווק, המכירות ויחסי הציבור – שניהם מנסים למכור ולשכנע תוך שימוש באמצעים פסיכולוגיים, רק שאמני המנטליזם עושים זאת בדרך משעשעת, הסוחפת את הקהל, מרתקת אותו, ולבסוף – מוכרת.

בשנים האחרונות הוזמנו אמנים ישראלים רבים להופעות ולאירועים גם בחו"ל בתחומים שונים, החל מקידום מכירות ויחסי ציבור, כנסים ותערוכות, וכלה באירועים משפחתיים, בימי כיף ובגיבושים. מכל אלה יוצאים עם התובנה כי כיום אי אפשר לקדם נושא ללא שילוב בידור וסקרנות. כמו שמורים או מרצים נדרשים להיות מעין סטנדאפיסטים, כך גם בהרצאות, בכנסים ובאירועים "רציניים" יש צורך באדם מקצועי שישבור את הקרח, יכניס חיים ברגעים המייגעים, ילהיב את הקהל ויותיר חוויה של ערך מוסף.